4 C
Ohrid
петок, февруари 26, 2021
Почетна Свет Русите развија успешна вакцина против Ковид-19

Русите развија успешна вакцина против Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Руски истражувачи кои работат на вакцина против новиот коронавирус, развија имунитет на инфекцијата откако ја проверија на себеси, јавуваат тамошните медиуми.

„Научниците од Истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ не работеа толку многу на тестирањето, колку што работеја на заштита за да можат да продолжат да работат“, изјави директорот на тој центар, Александар Гинцбург.

На прашањето дали имало несакани ефекти, Гинцбург изјавил дека сите што биле вклучени во развојот се заштитени. Тој не кажа колку луѓе ја примиле вакцината, која користи ослабен вирус за да испорача мали делови од патогенот и да поттикне имунолошкиот одговор. Само изјави дека вакцината ја примиле широк спектар од оние кои работеле на вакцината, предклинички истражувачи и технолози, пренесува „Москва тајмс“.

РЕКЛАМА

Истражувачкиот центар ги чека резултатите од тестовите направени на мајмуни со цел да побара дозвола од Министерството за здравство да почне клинички испитувања врз луѓе, посочи Гинцбург.

- Реклами -