3 C
Ohrid
недела, март 7, 2021
Почетна Свет Насловната страна на Њујорк Тајмс со имиња на починати од Ковид-19

Насловната страна на Њујорк Тајмс со имиња на починати од Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Њујорк Тајмс објави имиња на илјада луѓе кои починаа од коронавирусот на насловната страница, со цел да се укаже дека бројот на луѓе кои починале од Ковид-19 во САД е близу 100.000.

САД се први во светот по бројот на заразени и починати од коронавирус. Според Ворлдметерс, во земјата се пријавени 1.666.828 случаи на новиот коронавирус и 98.683 смртни случаи.

Њујорк Тајмс објави една процент од овие случаи на насловната страница, а поднасловот вели дека тие не се само имиња на списокот.

РЕКЛАМА

„Тие беа меѓу нас“, истакнува Њујорк Тајмс.

- Реклами -