6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСветКипар отворен за туристите: Доколку некој се разболи од корона државата ќе...

Кипар отворен за туристите: Доколку некој се разболи од корона државата ќе ги покрие трошоците

Од Кипар порачуваат дека ќе му ги покријат трошоците за одмор во таа земја за секој што е позитивен за коронавирус по посетата.

Според ББС, владата денес објавила писмо во кое се вели дека во овој случај ќе ги покрие трошоците за сместување, лековите и храната на пациентите и нивните семејства.

Туристите ќе треба да плаќаат само за авионските билети кон Кипар и билети за летот дома.

Тоа е пакет мерки со кои Кипар се обидува да привлече посетители на островот во кој имало 939 случаи на коронавирус и 17 смртни случаи.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...