23.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Свет Кипар отворен за туристите: Доколку некој се разболи од корона државата ќе...

Кипар отворен за туристите: Доколку некој се разболи од корона државата ќе ги покрие трошоците

Translate (Eng):[gtranslate]

Од Кипар порачуваат дека ќе му ги покријат трошоците за одмор во таа земја за секој што е позитивен за коронавирус по посетата.

Според ББС, владата денес објавила писмо во кое се вели дека во овој случај ќе ги покрие трошоците за сместување, лековите и храната на пациентите и нивните семејства.

Туристите ќе треба да плаќаат само за авионските билети кон Кипар и билети за летот дома.

РЕКЛАМА

Тоа е пакет мерки со кои Кипар се обидува да привлече посетители на островот во кој имало 939 случаи на коронавирус и 17 смртни случаи.

- Реклами -