30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Свет Јато птици ги кинат жиците на 5Г-кула во Австралија (Видео)

Јато птици ги кинат жиците на 5Г-кула во Австралија (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Снимка направена во Австралија, на која јато птици ги кинат жиците поставени на кула со 5Г-мрежа, поттикна голем број шпекулации на социјалните мрежи, кои ги шират теоретичари на заговор, пишува „Дејли Мејл“.

Според некои заговорници, снимката јасно покажува дека и питиците ги чувствуваат овие жици како некој вид закана. Овие снимки настанале, додека низ земјата, голем број теоретичари на заговор се собираат во знак на протест против воведувањето на новата 5Г-мрежа. Тие сметаат дека оваа мрежа го предизвикува коронавирусот.

„Птиците јато ја напаѓаат 5Г мрежата, дали чувствуваат некаква закана?“, пишува во насловот на видеото.

РЕКЛАМА

„Па, ако ова не е самопредупредување на природата, тогаш не знам што е?“, се пошегувала друга.

Неодамнешното истражување на Essential Research, покажало дека смешните теории на заговор, кои се шират меѓу населението во Австралија, вклучуваат и такви кои веруваат дека 5Г мрежата се користи за ширење на коронавирусот.

Ист број на луѓе веруваат дека пандемијата се користи за да ги примора луѓето на вакцинација. Резултатите ја натерале владата, да предупреди дека тврдењата, за тоа дека 5Г мрежата е поврзана со коронавирусот, се лажни.

- Реклами -