19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаРегистриран прв здравствен работник починат од ковид-19

Регистриран прв здравствен работник починат од ковид-19

Фармацевтска комора на Македонија информира дека почина и првиот здравствен работник од ковид-19 во земјава.

Според соопштението на Комората, станува збор за фармацевтскиот работник Петар Мојсоски од село Подгoрци, Струга. Каско што информираат оттаму, тој се заразил со ковид-19, извршувајќи ги своите професионални должности, пружајќи здравствена помош, на своето работно место, во аптека.

Мојсоски починал на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Целата своја кариера ја посветил на пациентите, работејќи во аптека, најдолго во родното место Подгорци, но и на други места.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...