28.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Регистриран прв здравствен работник починат од ковид-19

Регистриран прв здравствен работник починат од ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Фармацевтска комора на Македонија информира дека почина и првиот здравствен работник од ковид-19 во земјава.

Според соопштението на Комората, станува збор за фармацевтскиот работник Петар Мојсоски од село Подгoрци, Струга. Каско што информираат оттаму, тој се заразил со ковид-19, извршувајќи ги своите професионални должности, пружајќи здравствена помош, на своето работно место, во аптека.

Мојсоски починал на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Целата своја кариера ја посветил на пациентите, работејќи во аптека, најдолго во родното место Подгорци, но и на други места.

РЕКЛАМА
- Реклами -