14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија И после сите закани дека Охрид ќе биде исфрлен од Унеско, денес...

И после сите закани дека Охрид ќе биде исфрлен од Унеско, денес нелегално се градеше нов ѕид кај плажата Св. Стефан.

Translate (Eng):[gtranslate]

На самиот брег на туристичката населба Свети Стефан, меѓу охриѓани позната и како Синдикална, денес до самиот брег никнува нова дивоградбата, а се сечеа и некои од поблиските дрвја до неа. На самото место излегле инспектори од локалната самоуправа.

„Во овој момент можеме да кажеме дека во Свети Стефан излезе инспекција која констатира дека станува за дивоградба”, ни рекоа од локалната самоуправа, без да се прецизира какви мерки ќе бидат преземени.

Од вчера во Градиште, на местото каде што беше изграден ѕид во езерото, а потоа под притисок на јавноста беше урнат, повторно се гради.

РЕКЛАМА
- Реклами -