30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија Почина деветмесечно бебе кое беше хоспитализирано на Детската клиника - позитивно на...

Почина деветмесечно бебе кое беше хоспитализирано на Детската клиника – позитивно на Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Деветмесечно бебе кое од Скопје на барање на родителите, со авион беше транспортирано во Швајцарија починало денеска. Веста ја потврди и министерот Венко Филипче и оваа смрт е регистрирана во статистиката на починати која денеска ја објави Институтот за јавно здравје. Инаку бебето беше хоспитализирано на Детската клиника и имаше позитивен резултат на ковид-19.

Швајцарските здравствени власти потврдија прва смрт на дете од Ковид-19. Бебето кое починало од можни компликации од инфекција на коронавирус и е прв случај од ваков вид во Швајцарија, е всушност десетмесечното бебе кое од Клиниката за детски болести во понеделникот ноќта, со специјален авион беше однесено во Швајцарија. Веста за транспортот и за случајот во земјава ја објави Новатв

РЕКЛАМА
- Реклами -