9 C
Ohrid
петок, февруари 26, 2021
Почетна Македонија Претседателот Пендаровски прогласи нови 14 дена вонредна состојба....

Претседателот Пендаровски прогласи нови 14 дена вонредна состојба….

Translate (Eng):[gtranslate]

„Имајќи ги предвид зголемениот број на заразени и починати наши сограѓани, донесов одлука за прогласување на нови 14 дена вонредна состојба. Сакам да потенцирам дека оваа одлука ја носам исклучиво за да и се овозможи на владата и на останатите надлежни институции поефикасно да се справуваат со здравствените и со економско социјалните ефекти од пандемијата и не е поврзана со датумот на предвремените парламентарни избори. Битката со вирусот сигурно ќе ја добиеме, но не смееме да се опуштаме. Мора до крај сите да останеме совесни и одговорни и да се грижиме, како за своето, така и за здравјето на нашите блиски“, изјави денеска претседателот на државата, Стево Пендаровски. 

РЕКЛАМА
- Реклами -