23.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Денес пред Владата, група граѓани одржаа протест против вакцинирањето и 5G антените...

Денес пред Владата, група граѓани одржаа протест против вакцинирањето и 5G антените и истите тие не верувале дека постои корона..

Translate (Eng):[gtranslate]

Денес пред Влада, група граѓани одржа протест против владините мерки за спречување на коронавирусот, 5Г и вакцините нд Бил Гејтс.

Граѓаните носеа знамиња, маски, транспаренти со симболот на Сонцето од Кутлеш, при што извикуваа и различни повици до граѓаните да не веруваат во заверите што им се прават.

Иако не веруваат во методите за заштита од короната, насобраните луѓе сепак носеа маски и дел од нив држеа дистанца со образложение дека не сакаат да плаќаат казни.

РЕКЛАМА

„Сите овие глупости што се шират за да има епидемија на една територија треба да има 15% заболени. И по некои дефиниции 5-10% починати. Кај нас нема. И во исто време се поставуваат и 5г мрежи навечер во недела без маски во полициски час и за нив нели нема пандемија. Или оние што го прават тоа имаат посебен имунитет од отровната вакцина Бил Гејтс?“, изјавил еден демонстрант за „360 Степени“.

Друг за истиот портал пак рекол: „Не сакаме вакцини со отров , нема да дозволиме да им помине планот. Трева не пасeме. Ќе се открие вистината , а тоа е да се уништат економиите на сите држави, пандемија не постои“.

Откако интервенираше полицијата насобраните луѓе заминаа со возила , но дел од протестирачите останаа и се конфронтираа со полицијата која приведе едно лице.

Од МВР потврдија дека има приведено едно лице, а за седуммина се преземени мерки за непочитување на уредбата и мерките за јавен собир и групирање и ќе им бидат поднесени пријави.

ФОТО: 360Степени

- Реклами -