30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Изреволтирани верници пред велешката Црна џамија испраќаат повици за Џихад

Изреволтирани верници пред велешката Црна џамија испраќаат повици за Џихад

Translate (Eng):[gtranslate]

Група верници од исламска вероисповед протестираше пред велешката Црна џамија, против, како што велат, навредите упатени кон Алах, искажани од лице, чиј идентитет од видеото постирано на социјалните мрежи, не може да се открие.

Пред насобраните верници говорат двајца граѓани на Велес, од кои вториот упатува закани со војна.

„Ако некој го навредува нашиот господар и пратеник, ние ќе бидеме револтирани на овој случај и ќе правиме се како што ни е должност според Коранот. Ако ова се повтори уште еднаш, ние заедно ќе можеме да војуваме против овие луѓе кои го прават тоа“, вели вториот говорник, кој повикува на Џихад, односно да војуваат во името на Алах.

РЕКЛАМА

Настанот се случи вчера, а според видеото, насобраните верници на неколку пати во текот на говорите извикуваа „Алаху екбер“.

Извор:Batali.net

- Реклами -