5.2 C
Ohrid
среда, март 3, 2021
Почетна Македонија Спасовски: Нема потреба од нова вондредна состојба, на 5 јули одиме на...

Спасовски: Нема потреба од нова вондредна состојба, на 5 јули одиме на избори и на нова победа !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Изборите мора да се одржат врз основа на законските прописи и врз основа на владината уредба. Таа уредба ги прекина активностите околу изборите. Така што, кога ќе заврши вонредната состојба, роковите за избори ќе продолжат и остануваат уште 22 дена, а тоа се поклопува со 5 јули како можен датум. Затоа, ако ги следиме овие факти тогаш датумот за избори е јасен. Нам ни треба функционална држава и ако нема избори ќе нема ништо, изјави премиерот Оливер Спасовски во интервју за ТВ 24.

„Има алтернативни мерки, пристап до избирачите како и на кој начин треба да се пристапи, да се промовира програмата. И врз основа на протоколите кои ги издадоа од Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести ќе можат да се организираат овие предизборни дејствија, како и денот на изборите“, истакна Спасовски.

Тој потенцираше дека законските норми условуваат изборите да се одржат 22 дена по завршување на вонредната состојба.

РЕКЛАМА
- Реклами -