3.9 C
Ohrid
петок, април 16, 2021
Почетна Македонија Владика Петар: Зошто луѓето да не одат на задушница кога гробовите се...

Владика Петар: Зошто луѓето да не одат на задушница кога гробовите се на отворено и одалечени повеќе од два метри…

Translate (Eng):[gtranslate]

„Станува збор за отворен, а не за затворен простор. Самите гробови се оддалечени повеќе од два метра еден од друг, па ако на поменот присуствуваат само најблиските членови на семејството на упокоениот, тогаш не би имало никаков проблем. Мерките целосно би се почитувале и секој ќе биде принуден да носи заштитна маска на лицето. Исто така, поради ситуацијата, помените не би траеле повеќе од две-три минути. Нема да има блиски контакти, а исто така нема да има ручеци по завршувањето на поменот“, вели владиката Петар за „Плусинфо“ во врска со барањето на Комисијата за заразни болести нас претстојниот весри празник да биде вовден карантин во Скопје, Куманово, Тетово и Штип…

Тој смета дека политичарите во земјава си имаат своја политичка цел и не ги интересира реалноста и потребите на граѓаните:

„Без разлика на тоа кој е на власт, ние веќе долго време сме навикнати да го трпиме тоа што ни го сервираат политичарите. Многу одлуки се носат со една и единствена цел, а тоа е придобивање политички поени. Така беше за Велигден и за Бајрам, а еве сега и за Духовден“, изјави г.Петар.

РЕКЛАМА
- Реклами -