2.7 C
Ohrid
четврток, април 15, 2021
Почетна Македонија Филипче: Наредната недела ќе имаме поинаква слика, бројот на заболени ќе се...

Филипче: Наредната недела ќе имаме поинаква слика, бројот на заболени ќе се намали…

Translate (Eng):[gtranslate]

Во последните 24 часа од направени 953 тестирања, регистрирани се 120 нови позитивни лица на ковид-19, објави министерот за здравство Венко Филипче.

Во моментов цело училиште во Тетово се наоѓа во самоизолација, откако наставничка беше пронајдена позитивна на Ковид-19. Иако таа немала контакт со нејзини колеги, ниту дел од комисијата за упис, сепак 40 наставници од училиштето, како и директорот потпишале изјава за самоизолација.

И покрај сите негативности, министерот за здравство внесе надеж помеѓу македонските граѓани.

РЕКЛАМА

Прогнозите се дека ќе имаме поинаква многу подобра слика за состојбата со Ковид-19 во земјава до крајот на оваа недела, но ова го кажувам повторно со резерва заради тоа што ќе правиме анализи секој ден, вели Филипче.

- Реклами -