5.3 C
Ohrid
петок, март 5, 2021
Почетна Македонија Секоја втора личност пати од оваа болест, а никој не знае дека...

Секоја втора личност пати од оваа болест, а никој не знае дека се лекува со секс

Translate (Eng):[gtranslate]

Многу луѓе патат од мигрена, а никој не знае дека решението можете да го пронајдете токму во кревет.

Иако оние кои се сретнале со овој проблем, мигрената ја доживуваат како обична главоболка, тоа баш и не е така.

Мигрената е нешто кое го преживува целиот ваш организам и вклучува образец за промена во мозокот што може да вклучува и мачнина, повраќање, промена кај апетитот, несигурност, пореметување на видот, чувствителност на светлина и несоница.

РЕКЛАМА

Промени кај допаминот, окситоцинот и серотонинот укажуваат на прва фаза на мигрена и можат да ни достават знаци како да ја спречиме. Тие креираат чувство како нешто да не е во ред, па луѓето често се чувствуваат и надразливо.

Слично на тоа, луѓето кои патат од мигрена, во својата најлоша фаза се чувствуваат дисконектирано. Токму ова во потполност се поврзува со нискиот окситоцин.

  1. Доколку рецепторите на окситоцин не го напојуваат вашето тело, тогаш сигналите на болка во полна сила заминуваат до мозокот. За некој кој има мигрена, најдоброто решение се наоѓа во кревет. Сексот помага, но само доколку со вашиот партнер чувствувате емоционална поврзаност.
- Реклами -