6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСветНов Зеланд тотално го елиминира вирусот животот се враќа во нормала

Нов Зеланд тотално го елиминира вирусот животот се враќа во нормала

На Нов Зеланд го елиминираше преносот на коронавирус на домашен терен и земјата ќе ги укине сите мерки, освен ограничувањата на границите, рече денес премиерката Џасинда Ардерн, со што земјата е една од првите во светот што го стори тоа, пренесе Ројтерс.

Владата ќе ги укине мерките за физичко дистанцирање во понеделник на полноќ, рече Ардерн на прес-конференцијата.

Јавните и приватните настани ќе можат повторно да се одржуваат, а продавниците, угостителството и целиот јавен превоз ќе може да работи без мерките за физичко дистанцирање, кои сè уште се во сила во повеќето земји.

„Иако ситуацијата е посигурна и подобра, сè уште не постои лесен пат за животот пред ковид-19, но решеноста и фокусот на здравствениот одговор сега ќе се фокусираат на економската обнова“, рече Ардерн.

„Иако сè уште не ја завршивме работата, не оспоруваме дека ова е пресвртница. Затоа можам да завршам едноставно: Благодарам, Нов Зеланд“, рече премиерката.

Таа пацифичка држава со околу 5 милиони жители ја надмина пандемијата, додека големите економии како Бразил, Велика Британија, Индија и Соединетите Држави сè уште се борат против вирусот.

„Убедени сме дека сега го елиминиравме вирусот на Нов Зеланд, но елиминацијата не е прашање на време, туку на постојан напор“, истакна Ардерн.

Ограничувањата на границите заедно со изолација и карантин остануваат во сила, додаде таа.

Вирусот пристигна во земјата кон крајот на февруари, а сега нема активни случаи, соопшти Министерството за здравство. Нов Зеланд пријави 1.154 заразени лица и 22 починати од ковид-19.

Министерството за здравство, сепак, е претпазливо со прогласување победа над вирусот. Тие истакнуваат дека елиминацијата не значи дека вирусот е „трајно искоренет“, туку дека е запрен „ланецот на пренос“, во моментот кога последното заразено лице ја напушти изолацијата.

Исто така, земјата мора „ефикасно да го спречи или ограничи секој иден случај увезен од странство“, се додава во соопштението.

  1. Понеделник е 17 ден да нема новозаразени во Нов Зеланд.л

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...