28.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаИако комисијата бараша полициски час владата им го отфрли предлогот и не...

Иако комисијата бараша полициски час владата им го отфрли предлогот и не прифати нов полициски час .

Владата не прифати нов полициски час Иако комисијата предлагаше забрането движење од 22 до 5 часот наутро, на Илинденска бб е одлучено да се прават засилени контроли во критичните места. МВР, Инспекцискиот совет и Финансиската полиција добиваат задачи да направат планови за контроли.

„Да се воведат засилени контроли и мониторинг во таргетирани подрачја во Градот Скопје и општините, Арачиново, Студеничани, Илинден, Петровец, Зелениково, како и во Куманово, Липково, Штип и Карбинци, Тетово и тетовските општини Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце каде што е регистриран поголем број на новозаразени граѓани.“ – велат од Владата.

Заклучокот е повторно вратен во раце на лекарите од Комисијата за заразни болести. Предлогот постојано носење на маски насекаде и на отворено и во затворен простор го нема во владините препораки. Во меѓувреме и натаму се полни Ковид-19 билтенот со новозаразени. 87 регистрирани, од кои половина се во Скопје. Штип бележи 16 нови случаи на коронавирус, кластерите во Куманово се надополнуваат со уште 12 лица.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...