23.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Нови 175 заболени, 18 оздравени, четворица починати од КОВИД-19

Нови 175 заболени, 18 оздравени, четворица починати од КОВИД-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19 и тоа во:

– Скопје 131
– Куманово 24
– Штип 2
– Прилеп 2
– Тетово 5
– Струга 2
– Велес 4
– Охрид 1
– Гостивар 2
– Свети Николе 2

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби при прием во амбуланта почина пациент од Прилеп (72г). Во ГОБ „8 септември“ починаа тројца пациенти од Скопје- пациентка (60г) примена на 5 јуни, пациент (64г) примен на 8 јуни и пациент (59г) примен на 8 јуни и еден пациент од Гостивар (72г) примен на 30 мај.

РЕКЛАМА

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 18 оздравени пациенти и тоа од:

– Скопје 12
– Штип 1
– Тетово 3
– Велес 2

Досега во земјата се направени вкупно 40004 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3538, бројката на оздравени пациенти е 1682, на починати е 169, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1687.

- Реклами -