14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија На 117.122 граѓани со ниски приходи ќе им бидат доделени ваучери за...

На 117.122 граѓани со ниски приходи ќе им бидат доделени ваучери за домашен туризам

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерката за финансии Нина Ангеловска денеска ја промовираа Платформата „Дома си е дома“ преку која се реализира мерката за издавање на ваучери од 6.000 денари за домашен туризам на граѓани со ниски приходи.

Ваучерите за домашен туризам се дел од Третиот сет економски мерки на Владата кои имаат за цел да го заживеат туристичкиот сектор кој е најпогоден од корона кризата во фазата на реотварање.

Покрај ваучерите за домашен туризам, граѓаните со ниски приходи ќе добијат и платежна картичка од 3.000 денари.

РЕКЛАМА
- Реклами -