10.9 C
Ohrid
недела, октомври 24, 2021
Почетна Македонија Груби: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ може да се радуваат колку сакаат но...

Груби: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ може да се радуваат колку сакаат но повторно ДУИ ќе одлучи кој ќе биде премиер.

Translate (Eng):[gtranslate]

Гласовите кои ќе ги освојат ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе бидат блиску, а одлучни ќе идат на ДУИ за тоа кој ќе формира Влада, смета Артан Груби кој ова вечерва го изјави во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21.

Груби претходно рече дека, гледајќи ја несериозноста на двата кандидати, очекуваат голем број на граѓани да гласаат за нивниот предлог, односно за првиот премиер Албанец.

Потеницра дека и во овој изборен циклус, ДУИ ќе биде партијата која ќе одлучи кој ќе формира Влада.

РЕКЛАМА

ДУИ и СДСМ изминатите три години се заедно во коалиција и формираа Влада, откако на изборите победи ВМРО-ДПМНЕ, но не успеа да формира Влада.

На изборите во 2016 година, ВМРО-ДПМНЕ со Никола Груевски освоија 51 пратеничко место, СДСМ со Зоран Заев 49 места и ДУИ со Али Ахмети 10 места, Беса со Касами 5 места, АА со Зијадин Села 3, ДПА со Тачи 2 места.