22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонец кој после 20 години се врати од странство ја отвори првата...

Македонец кој после 20 години се врати од странство ја отвори првата Академија за пица мајстори во Македонија

Зоран Јовановски: Светски познат пица мајстор со потекло од Македонска Каменица, сопственик на најпознатата Академија за правење пица во Македонија ќе не прави горди и во Шведска

Ова е приказна за Зоран Јовановски-Паламаро, по потекло од Македонска Каменица, а живее во Кочани каде што завршил средно училиште. Како и многу негови сограѓани и тој својата среќа на почетокот на 90-те тргнува да ја бара надвор од земјата. За своја дестинација ја одбира Италија, а Наполи било местото каде ги научил тајните на правење пица. Зоран се одлучил за ваков гастрономски занает откако сфатил дека најлесен начин за да се дојде до работа, било каде во светот, е доколку знаеш да правиш пици. Бидејки нема место на земјинава топка каде не се јаде пица.

Но, Зоран не застанува само на правење пица, туку станува експерт и врвен мајстор во својот занает за што добива признанија, но и голем број пехари и медали на првенствата ширум Европа.

Дека занаетот е злато вреден тоа одамана го утврдил, па затоа и одлучува да го пренесува своето занаење на сите кои се заинтересирани да прават пица и да имаат занает во раце со кој не само само што ќе го прехрануваат семјството, туку ќе живеат и пристојно и квалитетно. И покрај големиот успех надвор од Македонија, Зоран сепак решава да се врати дома, а најголемата причина е раѓањето на неговиот внук Максимилијан. После толку години одвоен од семејството и родната земја одлучува дека сака да го гледа внукот како расте покрај него…

Чудно е да се вратиш во „Недојдија“ кога веќе си инструктор на Европски призната Академија и наградуван во цел свет, но фамилијата е поважна од се.

– Среќата да си со своето чедо е бесценета, вели Зоран одговарајќи им на коментарите дека направил погрешен чекор…

Вработување.мк

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...