28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Безбедноста на граѓаните е на прво место, за изборите ќе испратиме...

Филипче: Безбедноста на граѓаните е на прво место, за изборите ќе испратиме медицински лица…

Министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес-конференција во Владата, откако лидерот на СДСМ Зоран Заев кажа дека со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се договориле предвремените парламентарни избори да се одржат на 15 јули, среда, кажа дека гласањето на лицата во самоизолација ќе се одвива во домашни услови.

„Нудиме на располагање и медицински кадар од локалните центри за јавно здравје во придружба на членовите на избирачките одбори кај лицата во самоизолација, за да го искористат своето избирачко право и да гласаат на денот на изборите“, кажа Филипче.

На новинарско прашање како ќе се пребројуваат гласовите од лицата во изолација, Филипче кажа дека и за тоа има протокол и оти материјалот, хартијата-гласачко ливче кое може да направи трансмисија на коронавирусот, пенкалата, се што може да биде пренослив предмет на зараза, ќе бидат гледани од дистанца, а ако нешто треба да биде физички допрено, ќе биде со висока заштита од маски, ракавици и други средства.

Протоколот за гласање во пандемијата со коронaвирус беше изработен и доставен до ДИК пред десетина дена, на барање на претседателот на Македонија Стево Пендаровски.

С. К. ДЕЛЕВСКА СДК.МК

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...