34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаАнгеловска: Кој може и колку има нека и донира пари на владата...

Ангеловска: Кој може и колку има нека и донира пари на владата за побрзо да се справиме и да го победиме овој вирус.

Сега секој кој има можност преку https://solidarnost.gov.mk/ може лесно и едноставно да придонесе во борбата против COVID со своја донација, напипа министерката Нина Ангеловска на Фејсбук.

Приклучете се, придонесете, споделете, впишете се во листата на донатори…Бидејќи заедно сме во ова, а заедно сме посилни! До сега на донаторските сметки во Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë и во Солидарниот COVID фонд во Влада на Република Северна Македонија се донирани над 200 милиони денари. www.solidarnost.gov.mk е платформа за донации за помош во надминување на CoVid-19 кризата, која ја креиравме со поддршка од International Republican Institute (IRI) и USAID North Macedonia. Може да се донира со платежна картичка . А сите кои донирале до сега преку банкарски трансфер може да се запишат во листата на донатори, напиша Ангеловска на Фејсбук.
Ангеловска додаде дека донираните средства се користат за справување со COVID и тоа:

-за набавка на опрема за здравството и обезбедување на потребите во здравството за справување со COVID и
-за социо-економски мерки, за поддршка на повеќе категории на граѓани на кои им е потребна помош.

За потсетување Македонија само за три дена на крајот од мај се задолжи за 860 милиони евра, од кои 700 милиони евра од еврообрзница, а 160 милиони од ЕУ.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...