30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија Крешник Бектеши: Печалбарите ни носат милиони евра, не смееме нив да ги...

Крешник Бектеши: Печалбарите ни носат милиони евра, не смееме нив да ги ставиме во 14 дневен карантин.

Translate (Eng):[gtranslate]

14-дневната самоизолација на која мора да се согласат сите државјани на Македонија кои доаѓаат од странство, се пречка за доаѓањето на печалбарите. Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека Владата ќе се разгледа можноста за укинување на оваа мерка за лицата кои приложат негативен ПЦР тест за Ковид-19.

„Ние ќе ја разгледаме повторно оваа одлука која ја усвоивме, а е предлог на Комисијата, но важно е да се нагласи фактот дека токму во периоди на такви пандемии ние како влада важно е да ги усвоиме предлозите на комисијата бидејќи тоа е институција која е најповикана во такви случаи базирајќи се од здравствен аспект, врз чија основа тие ги носат предлозите.“, рече Бектеши.

Печалбарите чекаа една година, а сега не можат да се вратат во татковината и да ги посетат своите роднини токму поради 14 дневната изолација.

РЕКЛАМА

„Ние да дојдеме таму, да изгубиме 14 дена, деновите ни се броени, не знам како да кажам, ова навистина е невозможно“

„За тестот не е проблем, но тоа со карантинот е многу“

тв21

- Реклами -