9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаКрешник Бектеши: Печалбарите ни носат милиони евра, не смееме нив да ги...

Крешник Бектеши: Печалбарите ни носат милиони евра, не смееме нив да ги ставиме во 14 дневен карантин.

14-дневната самоизолација на која мора да се согласат сите државјани на Македонија кои доаѓаат од странство, се пречка за доаѓањето на печалбарите. Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека Владата ќе се разгледа можноста за укинување на оваа мерка за лицата кои приложат негативен ПЦР тест за Ковид-19.

„Ние ќе ја разгледаме повторно оваа одлука која ја усвоивме, а е предлог на Комисијата, но важно е да се нагласи фактот дека токму во периоди на такви пандемии ние како влада важно е да ги усвоиме предлозите на комисијата бидејќи тоа е институција која е најповикана во такви случаи базирајќи се од здравствен аспект, врз чија основа тие ги носат предлозите.“, рече Бектеши.

Печалбарите чекаа една година, а сега не можат да се вратат во татковината и да ги посетат своите роднини токму поради 14 дневната изолација.

„Ние да дојдеме таму, да изгубиме 14 дена, деновите ни се броени, не знам како да кажам, ова навистина е невозможно“

„За тестот не е проблем, но тоа со карантинот е многу“

тв21

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...