7.9 C
Ohrid
четврток, февруари 25, 2021
Почетна Македонија Хотелите се отвораат на 22 јуни, заштитната маска смее да се извади...

Хотелите се отвораат на 22 јуни, заштитната маска смее да се извади само додека јадите.

Translate (Eng):[gtranslate]

Владата денеска донесе уредба со сила на закон која на сместувачките капацитети им дозволува да почнат со работа. Оние кои ќе отворат ќе мора да работат по правила и протоколи кои ги донесе Комисијата за заразни болести.

Алсат дојде до протоколите со кои освен редовна и честа дезинфекција на сите делови од објектот, потребно е задолжително растојание помеѓу персоналот и гостите на рецепција, ограничен треба да биде бројот на гости во заедничката просторија каде се служат оброците, намален број на групни собири и слични активности кои би биле ризични во време на епидемија.

ПРОТОКОЛИ ЗА ХОТЕЛИТЕ

РЕКЛАМА

– Монтажната преграда од проѕирна пластика на рецепција

– Гостинот заедно со клучот добива флаер со совети за заштита и протокол за неговиот престој

– Секојдневно одржувањето на хигиената на јавните простории и собите

– Плаќање со кредитна картичка како степен на заштита

– Служењето храна на шведска маса не е дозволено

– Не е дозволено послужување на гости на стоење на шанк и стоечки маси

– Растојанието меѓу столчињата од соседните маси да биде од 1,5- 2м

– На една маса со четири столици може да седат и да се послужуваат максимум две лица

Алсат Тв

- Реклами -