19.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаВо охридската Општа болница  останаа уште три слободни кревети

Во охридската Општа болница  останаа уште три слободни кревети

Во охридската Општа болница има уште три слободни кревети за прием на пациенти позитивни или суспектни на COVID-19, информира за Супер радио и OhridPress директорот д-р Горан Балевски.

На Инфективното одделение во моментов има 16 пациенти позитивни на коронавирус.

– Капацитетот на легла на Инфективното одделение е 18, со преадаптација и на други одделение стигнавме до капацитет да можеме да примиме 25 пациенти. Во моментов во болницата се слободни уште три кревети. За сомнителните случаи се обезбедени посебни услови согласно протоколите и насоките кои ни се дадени, вели д-р Балески.

Од минатата недела поради исполнетоста на болничките капацитети во битолската болница, која беше регионален центар, пациенти од Охрид и околината се примаат на Инфективното одделение во охридската болница.

Според статистиката моментално во Охрид има 65 пациенти активни на коронавирус. Од почетокот на епидемијата регистрирани се вкупно 84 лица, две лица починаа, а 17 се излекувани. Повеќе прочитајте тука….

извор: ОхридПрес

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...