30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Филипче: Веќе ги објавивме имињата на 450 луѓе, а следната недела очекувам...

Филипче: Веќе ги објавивме имињата на 450 луѓе, а следната недела очекувам и да спласнат жариштата во Скопје

Translate (Eng):[gtranslate]

Предвидувањата на епидемиолозите се дека следната недела може да се очекува дека во Скопје жариштето ќе спласне, но ова е со резерва, можеби има некои контакти за кои не сме свесни. Кај нас можеби и малку порано почна тој бран, се појавија жаришта во Куманово, Тетово, Штип, а тие жаришта, освен Скопје, веќе спласнаа, изјави министерот за здравство Венко Филипче гостувајќи вечерва во „Само Вистина“ на Канал 5.

Тој рече дека веќе се објавени имињата на 450 лица кои одбиле да ги примат решенијата од ДСЗИ, а треба да се во изолација.

Филипче порачува дека единствен начин да се заштитиме од вирусот е да се почитуваат протоколите.

РЕКЛАМА

– Секогаш има ризик да се пропушти некој контакт или да не го каже контактот, а луѓето одговараа на прашалници и често даваа и погрешни податоци – истакна министерот.

На забелешката на новинарот Гоце Михаловски дека неговите предвидувања беа за 2.500 заболени од коронавирусот, а само сега има плус 3.000 заболени, Филипче одговори:

– Тоа беше предвудување за поголемиот пик, за очекување беше вториот бран, а тој дојде малку порано. Апсолутно, појава на вториот бран е поради непочитување на мерките и потекнува од големите семејни собири на кои не се носеле ни маски, ниту се држела дистанца помеѓу луѓето – рече Филипче.

- Реклами -