10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Македонија Комисијата за заразни болести најавува нови рестрикции, се бара помош од градоначалницитете.

Комисијата за заразни болести најавува нови рестрикции, се бара помош од градоначалницитете.

Translate (Eng):[gtranslate]

Утре се очекува да има состанок на членовите на Комисијата за заразни болести со градоначалниците на скопските општини на кој ќе се разговара за можностите на локалните самоуправи да се вклучат во справувањето во коронавирусот.

Комисијата за заразни болести во петокот излезе со соопштение дека мора на секое ниво да се јакне свеста за превенција од вирусот, а градоначалниците треба посилно да помогнат во справувањето со растечкиот број на заразени од коронавирусот.

Во моментов во државаа има 40 кластери од кои се шири вирусот и според епидемиолозите, тоа е резултат на непочитувањето на мерките за лична заштита, дистанца и избегнување групирања и собири.

РЕКЛАМА

Најмногу инфицирани со Ковид – 19 има во Скопје, од кои најповеќе се евидентирани во општина Чаир.

Според дел од информациите, не е исклучена и можноста да се побара повторно полициски час од 22 часот до 05 часот, со што би се ограничило движењето во доцните часови, кои е најмалку важно и претежно се користи за задоволства и луксузирање.

Сепак, официјални информации се уште нема, а помалку веројатно е дека би можело да се побара карантин меѓу општините, што би значело дека од една во друга општина нема да може да движат граѓаните кои ќе немаат дозволи за работа.

Утрешниот ден по многу работи ќе биде интересен и важен за начинот на кој ќе продолжи да функционира државата во справувањето со корона вирусот.