20.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаОхриѓани разочарани: Никогогаш низ минатото не бил попразен Охрид како што е...

Охриѓани разочарани: Никогогаш низ минатото не бил попразен Охрид како што е оваа година !!!

Во поново време не се памети Охрид да биде толку празен во јуни. Кафулињата во охридската чаршија се полупразни или празни, а и во викенд становите нема викендаши. Туристичките работници се надеваат дека следниот месец ќе донесе повеќе гости на ривиерата.

„Не паметам кога во нашето кафуле имало олку малку гости во јуни. Во Охрид работам како келнер од минатата сезона. Се мислев лани да заминам во странство, на Малта, но добрата плата ме задржа во градот. Сега е многу опаднат прометот во кафулето. Туристи речиси нема, а и охриѓани сѐ поретко го пијат своето кафе овде“, вели вработен во охридско кафуле во строгиот центар.

Празни се и викенд становите, кои неофицијално ги има неколку илјади.

„Вчера дојдов во Охрид и првпат во јуни можев да најдам слободен паркинг пред зградата. Во неа има повеќе од сто станови и речиси сите сопственици се од други градови. Претходните лета во ова време немаше каде кола да се остави, а имаше и голема врева по становите“, вели скопјанец кој има стан во населбата Далјан.

Д. ЧУБРИЌ Сдк.мк

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...