27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаСветХРВАТСКА С0 18 НОВОЗАБОЛЕНИ ГИ ВРАЌА РЕСТРИКТИВНИТЕ МЕРКИ, А КАЈ НАС СО...

ХРВАТСКА С0 18 НОВОЗАБОЛЕНИ ГИ ВРАЌА РЕСТРИКТИВНИТЕ МЕРКИ, А КАЈ НАС СО 200 СЕКОЈДНЕВНО НЕ УБЕДУВААТ ДЕКА ВИРУСОТ Е ОСЛАБНАТ !!!

поред официјалните податоци на Националниот штаб за цивилна заштита во Хрватска, во последните 24 часа се идентификувани 18 новозаразени со коронавирус, јави „б92“.

Затоа, беше одлучено повторно да се воведат некои мерки, како што е забрана за посета на домови на стари лица и некои болници.

Се укинуваат посетите на пациенти во Осијек, Сплит и Загреб.

Се воведува тестирање на здравствени работници кои се враќаат од земји каде здравствената состојба е полоша.

Штабот одлучи дека ќе биде задолжително сите здравствени работници да носат маска во здравствените установи.

Шефот на Националниот штаб, Давор Божиновиќ, на прес-конференцијата рече дека во моментов има 71 активен заболен пациент.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...

Врие од полиција во скопски Центар по вознемирувачките снимки објавени во јавност

Врие од полиција во скопски Центар, откако вчера во јавноста беа пуштени вознемирувачки снимки од деца кои вандализираат парк во Капиштец. Снимките ги анализираат...