15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Свет ХРВАТСКА С0 18 НОВОЗАБОЛЕНИ ГИ ВРАЌА РЕСТРИКТИВНИТЕ МЕРКИ, А КАЈ НАС СО...

ХРВАТСКА С0 18 НОВОЗАБОЛЕНИ ГИ ВРАЌА РЕСТРИКТИВНИТЕ МЕРКИ, А КАЈ НАС СО 200 СЕКОЈДНЕВНО НЕ УБЕДУВААТ ДЕКА ВИРУСОТ Е ОСЛАБНАТ !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

поред официјалните податоци на Националниот штаб за цивилна заштита во Хрватска, во последните 24 часа се идентификувани 18 новозаразени со коронавирус, јави „б92“.

Затоа, беше одлучено повторно да се воведат некои мерки, како што е забрана за посета на домови на стари лица и некои болници.

Се укинуваат посетите на пациенти во Осијек, Сплит и Загреб.

Се воведува тестирање на здравствени работници кои се враќаат од земји каде здравствената состојба е полоша.

Штабот одлучи дека ќе биде задолжително сите здравствени работници да носат маска во здравствените установи.

Шефот на Националниот штаб, Давор Божиновиќ, на прес-конференцијата рече дека во моментов има 71 активен заболен пациент.