23.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Ме пишаа за неносење маска, а јас маска секогаш носам- сведоштво на...

Ме пишаа за неносење маска, а јас маска секогаш носам- сведоштво на Стевче Дечев

Translate (Eng):[gtranslate]

На Фејсбук се појави статус од профилот на Стевче Дечев кој опиша што му се случило пред неколку дена додека одели по улицата.Примена на неселективна правда и правилна примена на Уредбата на Влада и Законите од службените лица! Денес бев каз нет за неносење маска. А маска секогаш носам.

Кога сум во движење, ја носам под брадата, затоа што така е дозволено. Како што од почетокот на кри зата со COVID-19 повикувам да се почитуваат мерките за заштита.

Така и повикувам да не молчите кога одредено право ви е нарушено, селективно сте каз нети или несоодветно. А службените лица мора соодветно да ги применуваат законите, да ги почитуваат граѓанските права зашто службените лица и институциите се и треба да бидат во служба на граѓаните. УРЕДБАТА Е ЈАСНА.

РЕКЛАМА

Плус сум и правник во државна институција кој секогаш се залага за примена на законите и за неселективна правда. Уредбата гласи: за задолжително носење маски, марами или шалови надвор од домот е објавена во „Службен весник“ со број 107 од 22 април 2020 година:

Член 2 …секое домашно или странско физичко лице на територијата на Република Северна Македонија, МОЖЕ ДА НЕ ја носи личната заштита на лицето, ако:

– се движи на јавни места и површини од отворен тип и целосно го одржува дозволеното минимално растојание од најмалку два метри од друго лице… од страна на Внатрешна контрола добив коректен прием.

Чекам во полиција да ја поднесам пријавата НО јавно сакам да ги повикам институциите да ги обучат и своите службеници за правилна примена на законите и во најмала рака чекам повлекување на казната и извинување!

- Реклами -