16 C
Ohrid
понеделник, мај 17, 2021
Почетна Македонија Филипче: Денес добивме лек од Јапонија, со овој лек се надевам дека...

Филипче: Денес добивме лек од Јапонија, со овој лек се надевам дека подобро ќе се справиме со корона вирусот.

Translate (Eng):[gtranslate]

Mинистерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека има 379 хоспитализирани пациенти заразени со Ковид -19.

Вели дека има капацитет за сместување во болниците, и тоа во Битола, Охрид, Куманово, Гостивар, Прилеп.

„Од денеска започнува да се организира во крајна фаза и да профункционира и лабораторијата во болницата во Битола, со што ќе се анализираат брисеви од Битола и регионот“, рече министерот.

РЕКЛАМА

Филипче вели дека медицинскиот персонал е навистина преморен, и секој ден прават ротации.

Од 12 до 20 месецов, најмногу заразени има во Скопје и Тетово, и тие се најголеми жаришта. Има заболени од сите возрасни групи, а најзастапени се постарите над 60 години.

Добиле лек авиган од Јапонија, со помош на јапонската амбасада.

Министерот вели дека овој лек се користи за болест предизвикана од коронавирусот и има добри резултати во многу земји во светот.

„Се препишува преку бројни анализи на крвта“, изјави Филипче.

- Реклами -