21 C
Ohrid
понеделник, мај 17, 2021
Почетна Македонија Казни од 2.000 евра за лицата кои учествуваа на протестот против 5G...

Казни од 2.000 евра за лицата кои учествуваа на протестот против 5G антените и чипирањето, побара Основното јавно обвинителствo.

Translate (Eng):[gtranslate]

Казни од 2.000 евра побара Основното јавно обвинителство Скопје за вкупно 15 лица кои учествуваа на протестот против 5Г, вакцини и „лажна пандемија“, кој се одржа на 31 мајпред зградата на Владата, и покрај забраната за групирање на повеќе од 2 лица. Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Предлог за издавање казнен налог против вкупно 15 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Како што соопшти ЈОРМ, обвинетите, на 31 мај, не постапиле според прописите и наредбите со кои се определуваат мерки за сузбивање и спречување на ширењето на заразната болест COVID-19.

-Имено, иако со одлука на Владата било забрането групирање на повеќе од пет лица на јавни површини, тие се собрале на булеварот „Илинден“ во близина на зградата на Владата, каде учествувале на јавен собир под мотото „Стоп кршење права и слободи, стоп вакцини, стоп 5G антени, стоп лажна пандемија“. Обвинетите биле затекнати од полициски службеници при извршена контрола на местото на настанот, се наведува во соопштението.

РЕКЛАМА

Надлежниот јавен обвинител, се додава, предложи на секој од обвинетите да му биде изречена парична казна од по 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да биде определена на 20 евра во денарска противвредност.

- Реклами -