16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија РЕСТОРАНИТЕ И КАФУЛИЊАТА ЌЕ МОЖЕ ДА РАБОТАТ И ВО ЗАТВОРЕН ПРОСТОР.

РЕСТОРАНИТЕ И КАФУЛИЊАТА ЌЕ МОЖЕ ДА РАБОТАТ И ВО ЗАТВОРЕН ПРОСТОР.

Translate (Eng):[gtranslate]

Владата денеска врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести, донесе одлука од петок, целосно да бидат отворани сите гранични премини за непречено движење на патници и возила без приложување на ПСР-тестови и без упатување до домашна изолација или спроведување во задолжителен државен карантин, објави Оливер Спасовски на Фејсбук.

Техничкиот премиер напиша и дека Владата денеска донела Одлука од петок, 26 јуни, да бидат отворени за сообраќај и Меѓународниот аеродром Скопје и Аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид.

Исто така Владата донела одлука од петок угостителските објекти да можат да работат и во внатрешноста на објектите преку соодветен протокол за работа. Од истиот ден се дозволува и работата на теретаните и вежбалните, а моловите, од истиот датум, ќе можат да работат и во неделите.

РЕКЛАМА
- Реклами -