16.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Чуда се случуваат пред избори: Од петок се отвораат границите и аеродромите...

Чуда се случуваат пред избори: Од петок се отвораат границите и аеродромите во Македонија, без патниците да одат во карантин или да прават PCR тест.

Translate (Eng):[gtranslate]

Целосно се отвораат границите.

Врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести, Владата денеска донесе одлука од петок, 26 јуни 2020 година, целосно да бидат отворани сите гранични премини за непречено движење на патници и возила.

Нема да биде потребно приложување на PCR тестови, и нема да има упатување до домашна изолација или спроведување во задолжителен државен карантин, информира премиерот Оливер Спасовски.

РЕКЛАМА

„Владата денеска донесе Одлука од петок, 26 јуни, да бидат отворени за сообраќај и Меѓународниот аеродром Скопје и на Аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид. Согласно овие одлуки Владата денеска донесе одлука да биде укината забраната за организиран превоз, која исто така стартува од 26 јуни. На денешната седница Владата донесе одлука, исто така од петок, 26 јуни, угостителските објекти да можат да работат и во внатрешноста на објектите преку соодветен протокол за работа. Од петок, 26 јуни 2020 година, се дозволува и работата на теретаните и вежбалните, а моловите, од истиот датум, ќе можат да работат и во неделите“, информираа Спасовски на Фејсбук.

- Реклами -