16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Мендух Тачи: Јас ќе бидаам заменикот на новиот министер Албанец во Северна...

Мендух Тачи: Јас ќе бидаам заменикот на новиот министер Албанец во Северна Македонија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи, изборната кампањата ја почна од Тетово, каде пред гласачите ја откри својата намера, да стане заменик на премиерот.

„„Ние инсистираме во Македонија да се спроведува консензуална демократија. Првично, мојата позиција како заменик премиер, ќе биде гаранција за албанското вето во правичната застапеност и во правичната и пропорционална распределба на буџетот. А крајот на мандатот ако даде Господ да не најде со дводомен парламент“, изјави Тачи пред присутните во Тетово.

РЕКЛАМА
- Реклами -