18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаСветВујко си го силувал внукот, ден по роденденот детето се пожалило на...

Вујко си го силувал внукот, ден по роденденот детето се пожалило на болки

Триесетгодишниот А.П. од Сремски Карловци, град во близина на Нови Сад, Србија, е уапсен под сомнение дека го силувал деветгодишниот внук по семејна забава јавува Република. Полициски извори за српските медиуми откриваат дека вујкото го повел внукот на роденденска забава, по што го силувал. Монструозниот чин се случил ноќта помеѓу 14 и 15 јуни, а детето во моментот е сместено во хранителско семејство.

Кога по роденденот се вратило дома, околу 4 часот по полноќ, детето легнало да спие и спиело подолго од вообичаено. Во текот на денот се однесувало многу чудно, тешко одело, а потоа се пожалило и на болки, по што неговите родители веднаш се обратиле на лекар. Детето било итно пренесено во Институтот за здравствена заштита на деца и млади, каде што му била дадена прва помош и биле констатирани повредите, а случајот е пријавен во полиција.

 

Детето има благ облик на инвалидитет, поточно наглуво е, а со самото тоа има и потешкотии во зборувањето. Но, сепак, доста е способно за комуникација и затоа даде целосен исказ за полицијата во присуство на родителите и на социјален работник, открил извор од новосадската полиција.

Тој додава дека детето посочило што точно се случило, а собрани се и повеќе докази пред вујкото да биде уапсен.

По разговорите со повеќе сведоци кои присуствувале на прославата, како и детална оперативна работа, кругот на осомничени е стеснат. Поради деликатноста на случајот преземени се спрецијални истражни работи со помош на колегите од единицата за форензика, кои го собраа потребниот доказен материјал за анализа. Земени се ДНК-примероци од сите осомничени, брисеви од облеката на детето. За анализа на таквиот материјал е потребно време, а кога резултатите пристигнаа, сè се поклопи со сведоштвата, како и изјавата на самото дете, по што издадовме налог за апсење, објасни извор од новосадската полиција.

 

Детето физички закрепнало, но поради психичките трауми стручните лица од Центарот за социјални работи ќе ја продолжат работата со него. По евалуација на семејната состојба и куќата во која живее, тие одлучиле детето да биде сместено во хранителкско семејство.

Извор Republika.mk

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...