21.9 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Македонија Заев: После изборите ви ветувам минимална плата од 20.000 денари и просечна...

Заев: После изборите ви ветувам минимална плата од 20.000 денари и просечна од 34.000 денари

Translate (Eng):[gtranslate]

До крајот на мандатот новата влада ќе ја зголеми минималната плата на 20.000 денари, а просечната ќе изнесува 34 илјади денари. Ова денеска го најави претседателот на СДСМ, Зоран Заев на прес-конференцијата во Штип.

Тој најави дека пензиите ќе се зголемуваат согласно трошоците на живот, а најниските пензии ќе се зголемат за 21 отсто до 2024 година.

Освен тоа, Заев вети и 2,2 милијарди евра јавни инвестиции и 1,2 милијарди евра директни приватни инвестиции. „Тоа ќе донесе намалување на невработеноста на ниво од 3 отсто годишно и едноцифрена невработеност до крајот на мандатот“, рече Заев.

РЕКЛАМА

Според него, владата на СДСМ во новиот мандат ќе изгради експресни патишта во должина од 300 километри и локални патишта во должина од 950 километри и ќе продолжи со сериозни инвестиции во гасификација.

- Реклами -