13.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 14, 2021
Почетна Македонија Филипче: Болниците во земјава почнуваат да ја нормализираат работата

Филипче: Болниците во земјава почнуваат да ја нормализираат работата

Translate (Eng):[gtranslate]

Болниците во земјава почнуваат да ја нормализираат работата, посочи денеска од Штип, министерот за здравство, Венко Филипче.

-Распоредот за враќање во нормала и распоред на пациентите коишто беа одложени заради ковид-кризата е веќе направен и дел од клиниките веќе ја нормализираа својата работа согласно тоа дали даваат лекари и сестри во системот на ротација или не. Знаете дека сега е најголем притисокот на инфектолозите, интернистите, анестезиолозите. Една од главните причини зашто се одложуваа интервенциите беше за да се ослободат анестезиолозите и да може да помогнат и во интензивното лекување во болницата „8 Септември“ и на Инфективната клиника, рече Филипче.

Во однос на тоа кога ќе почне со работа системот „Мој термин“, Филипче вели дека за дел од интервенциите и клиниките веќе кон крајот на следната недела, а за останатите ќе почекаат за да видат како се одвива интензитетот на дијагностицирање на нови пациенти.

РЕКЛАМА
- Реклами -