12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Украдени новите униформи на војската од магацинот на АРМ.

Украдени новите униформи на војската од магацинот на АРМ.

Translate (Eng):[gtranslate]

Кражба во едно од најобезбедените места во земјава. Од кругот на Генералштабот и Министерството за одбрана исчезнале војнички униформи, како и други делови од облека.

Инцидентот се случил ноќта меѓу 29-ти и 30-ти јуни во еден од магацините на Армијата.

Кражбата ја потврдија и од Генералштабот на АРМ без да го потврдат точниот број на украдени униформи, но неофицијално станува збор за 35 украдени комплети.

РЕКЛАМА

“Одговорниот за магацините утрото на 30-ти јуни забележал дека се случила кражба и веднаш постапил по утврдената процедура. Известена е Воената полиција која го води случајот и не можеме да кажеме дали имаме осомничени”, велат од највисоката армиска институција.

Засега не е познато дали кражбата е извршена или потпомогната од вработени во кругот на Генералштабот и Министерството. Магацинот се наоѓа во близина на цивилни објекти, од каде можел да дојде и непознатиот натрапник.

“Според неофицијалните информации, причина за безбедносниот пропуст можно е да биде отвор кој се наоѓа во близина на цивилна зграда, а кој подолго време чекал да биде саниран”

Засега не се знае колкава е проценетата штета, а украдените униформи се дел од над 9-те илјади нови комплети, кои Армијата ги набави само неколку дена пред кражбата.

Се претпоставува дека можниот мотив би бил нивна препродажба, бидејќи оваа опрема често е предмет на интерес кај воените ентузијасти.

Случајот е пријавен во МВР, кои во соработка со Воената полиција работат на расчистување на случајот.

- Реклами -