8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаАмерика ќе снима филм за велешаните кои ширеа вести за Трамп

Америка ќе снима филм за велешаните кои ширеа вести за Трамп

Американската филмска платформа Квиби работи серија за лажните вести кои се проширија од Велес и нивното влијание на американските претседателски избори во 2016, објави филмското списание „Варајети“. Серијата има работен наслов „Кликбеит“ (мамка за кликови) и според најавата, се раскажува вистинска приказна за велешките тинејџери кои се збогатија оти направија вебстрани каде преку ширење лажни вести ја креираа свеста кај американската јавност за претседателските избори во 2016, но и за нивниот живот и што тие лажни вести им донесоа.

 

Режисер на серијата е Марк Малоу, а главната улога ќе ја игра Мет Ривс, ѕвездата на филмот „Денкирк“. Тој ќе го игра ликот Нико, еден од лидерите на тинејџерската екипа за лажни вести, кој е опишан како млад човек очаен да избегаа од условите во кои живее, и кој открива дека објавувањето лажни вести може да му биде добитно ливче.

Прочитајте повеке во Сакам да Кажам 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...