Лихвари од Охрид и Скопје му дале 4.000 евра заем на 65 годишен Скопјанец, па потоа со сила сакале да му го одземат станот

Секторот за внатрешни работи Скопје – Единицата за насилен криминал, до надлежното Основно јавно обвинителство- Скопје поднел кривична пријава против 33 годинишен Охриѓанец и 31 годишен Скопјанец, поради постоење основи на сомнение дека на 29 јуни годинава, поради наводен долг од 4.000 евра, врз В.П., која има 65 години и е од Скопје, извршиле кривично дело „Самовластие“ казниво по член 392 од КЗ.

„На кривично правниот настан претходеле должничко доверителски проблеми, така што оштетениот од пријавените зел 4.000 евра, за што залог требало да биде неговиот стан.

Бидејќи оштетениот не го ставил станот како залог, а и ги немал паричните средства кои ги должел, на 29.06.2020 околу 10.00 часот, во близина на зградата каде што живее во насеба Автокоманда, бил пресретнат од пријавените и со возило бил однесен во паркот Гази Баба, каде околу час и половина бил психичи и физички малтретиран, по што заминале во домот на оштетениот, каде пријавените продолжиле физички да го малтретираат и му се заканиле по неговиот и животите на членовите од негово семејство“, се вели во соопштениетпо од МВР.

Од насилниците, едниот сам се пријавил во полиција, а другиот избегал, и по него е распишана централна потерница.

Пишува: МВР

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here