14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Пандемијата ги остави Македонците без работа: Повеќе од 3.500 невработени имаме во...

Пандемијата ги остави Македонците без работа: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни месец.

Translate (Eng):[gtranslate]

Повеќе од 3.500 луѓе останеле без работа во земјава само во јуни.

Ова се податоци од Агенцијата за вработување. Пандемијата придонесе да се зголеми невработеноста. Најмногу отпуштања има во производствениот сектор, а потоа следат трговијата на големо и мало, и угостителството.

Вкупно за март и април без работа останале околу 9.000 луѓе.

РЕКЛАМА

Неизвесно е што ќе се случува во месеците кои следат.

фактор

- Реклами -