12 C
Ohrid
петок, мај 7, 2021
Почетна Македонија Порасна минималната плата во Македонија.

Порасна минималната плата во Македонија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Минималната плата од јули месец изнесува 14.934 денари во нето износ. Од месецов има раст на минималната плата, а според пресметките во бруто износ таа изнесува 21.776 денари.

Министерството за труд и социјална политика ја објави одлуката во Службен весник. До сега минималната плата беше утврдена на 14.507 денари нето кога практично и беше зголемена за 2.000 денари. Зголемувањето на минималната плата тогаш беше соопштено дека ќе важи не само за приватниот, туку и за јавниот сектор.

Во 2017 година минималната плата плата беше зголемена за 3.500 денари и до декември лани изнесуваше 12.507 денари. Тогашното зголемување од 2.000 денари за трудоинтензивните дејности беше оптоварување.

РЕКЛАМА
- Реклами -