21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЈавна анкета за Битолчани на која граѓаните гласаат со отпушоци наместо да...

Јавна анкета за Битолчани на која граѓаните гласаат со отпушоци наместо да ги фрлаат на земја.

Битолчани ја покажаа својата креативност и еко свест – на неколку локации поставија две во едно табла како место за отпушоци и јавна анкета за тоа што сакаат граѓаните.

bravo-bitolchani-javna-anketa-na-koja-gragjanite-glasaat-so-otpushoci-namesto-da-gi-frlaat-na-zemja02.jpg

На социјалните мрежи вирално се шират фотки од одлична иницијатива на битолчани – „не фрлајте отпушоци, гласајте“!

Активистите од „Поинаку“ на неколку места низ градот поставија јавна еко анкета која служи како место за отпушоци.

Наместо да ги фрлаат на земја отпушоците, битолчани сега може да гласаат со нив за тоа што најмногу го сакаат и притоа истите да завршат на соодветно место.

Опциите за гласање се:

Зимско-летен туристички центар Пелистер
Чист воздух во Битола
Велосипедски патеки
Реконструирани улици
Модерен спортски комплекс
Секоја чест за идејата – пример за сите градови.

црно бело

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...