15 C
Ohrid
петок, мај 7, 2021
Почетна Македонија Јавна анкета за Битолчани на која граѓаните гласаат со отпушоци наместо да...

Јавна анкета за Битолчани на која граѓаните гласаат со отпушоци наместо да ги фрлаат на земја.

Translate (Eng):[gtranslate]

Битолчани ја покажаа својата креативност и еко свест – на неколку локации поставија две во едно табла како место за отпушоци и јавна анкета за тоа што сакаат граѓаните.

bravo-bitolchani-javna-anketa-na-koja-gragjanite-glasaat-so-otpushoci-namesto-da-gi-frlaat-na-zemja02.jpg

На социјалните мрежи вирално се шират фотки од одлична иницијатива на битолчани – „не фрлајте отпушоци, гласајте“!

РЕКЛАМА

Активистите од „Поинаку“ на неколку места низ градот поставија јавна еко анкета која служи како место за отпушоци.

Наместо да ги фрлаат на земја отпушоците, битолчани сега може да гласаат со нив за тоа што најмногу го сакаат и притоа истите да завршат на соодветно место.

Опциите за гласање се:

Зимско-летен туристички центар Пелистер
Чист воздух во Битола
Велосипедски патеки
Реконструирани улици
Модерен спортски комплекс
Секоја чест за идејата – пример за сите градови.

црно бело

- Реклами -