10.9 C
Ohrid
вторник, мај 18, 2021
Почетна Македонија Венко Филипче: На есен се очекува уште посилен удар на короната, медицинскиот...

Венко Филипче: На есен се очекува уште посилен удар на короната, медицинскиот персонас се подгувува уште од сега..

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство, Венко Филипче на есен очекува поголем замав на коронавирусот во земјава, за што, како што кажа на денешната прес конференција се вршат консултации и координации со раководителите на медицинските центри во земјава за подготовки на медицинските капацитети за есенскиот период.

„Според сите анализи и предвидувања останува претпоставката дека на есен вирусот побрзо и посилно ќе се шири и нема да може луѓето да бидат надвор, ќе бидат повеќе во затворени простории“, рече Филипче.

РЕКЛАМА
- Реклами -