Трамп официјално се откажа од Светската Здравствена Организација !!!!

Администрацијата на Доналд Трамп ги известила Конгресот и Обединетите нации дека САД и формално се повлекуваат од Светската здравствена организација, што следува по драматичното зголемување на бројот на заразени со коронавирус низ земјата.

„Конгресот прими известување дека претседателот Трамп и официјално ги повлекол САД од Светската здравствена организација. Ова нема да ги заштити животите или интересите на Американците, туку ја остава Америка сама и болна“, напиша сенаторот Роберт Менендес на Твитер.

Официјално лице од Стејт департментот исто така потврди дека известување за повлекувањето, кое стапило на сила на 6 јули, било испратено до генералниот секретар на ОН.

Трамп во април објави дека САД ќе престанат да уплаќаат средства во буџетот на СЗО, а следниот месец најави и повлекување од членството, тврдејќи дека Кина има целосна контрола врз неа и дека таа не успеала да се справи со коронавирусот.

сдк.мк

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here