16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Од утре задолжителен Пцр тест доколку сакате да влезете во Македонија !!!

Од утре задолжителен Пцр тест доколку сакате да влезете во Македонија !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Од утре за влез во Македонија од Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Косово ќе биде задолжително да се приложи негативен ПЦР тест не постар од 72 часа.

Владата вечерва на седница го усвоила предлогот на Комисијата за заразни болести за задолжителен ПЦР тест при влез во државава од Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Косово, соопшти службата за односи со јавност на Министерството за здравство, од каде најавија повеќе детали во владиното соопштение по завршување на седницата.

Препораката што ја усвои изутрина Комисијата за заразни болести е донесена по разгледување на актуелната епидемиолошка состојба во наведените земји и согласно информациите добиени од медицинските власти во овие земји.

РЕКЛАМА
- Реклами -