16.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Наместо главна клиника инфективна прима само лесно болни од корона - има...

Наместо главна клиника инфективна прима само лесно болни од корона – има респиратори ама нема анастезиолози

Translate (Eng):[gtranslate]

Во последниот месец и пол, скопската Инфективна клиника, наместо да биде главно упориште на Ковид 19, таа прима пациенти само со полесна клиничка слика објавува неделникот Фокус.

Исто така, повеќе од еден месец, таму не е ставен ниту еден пациент на респиратор, затоа што е донесена таква одлука и е сменет начинот на лекување.

Според нашите информации, на клиниката веќе години наназад нема вработено ниту еден анестезиолог, што е скандал, а на помош доаѓаат анестезиолози од КАРИЛ.

РЕКЛАМА

Пишува

Ирена МУЛАЧКА- Фокус

Прочитајте повеќе тука

 

 

 

- Реклами -