19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаНаместо главна клиника инфективна прима само лесно болни од корона - има...

Наместо главна клиника инфективна прима само лесно болни од корона – има респиратори ама нема анастезиолози

Во последниот месец и пол, скопската Инфективна клиника, наместо да биде главно упориште на Ковид 19, таа прима пациенти само со полесна клиничка слика објавува неделникот Фокус.

Исто така, повеќе од еден месец, таму не е ставен ниту еден пациент на респиратор, затоа што е донесена таква одлука и е сменет начинот на лекување.

Според нашите информации, на клиниката веќе години наназад нема вработено ниту еден анестезиолог, што е скандал, а на помош доаѓаат анестезиолози од КАРИЛ.

Пишува

Ирена МУЛАЧКА- Фокус

Прочитајте повеќе тука

 

 

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...