25.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Глигорова: Убиство застарува , но сметка за вода не..

Глигорова: Убиство застарува , но сметка за вода не..

Translate (Eng):[gtranslate]

Убиство застарува, но сметка за вода не застарува, плаќаме сметки за комунални услуги од пред 20 години, бараме отпис на сите долгови и извршителски и нотарски трошоци, порача Ана Глигорова од здружението „Човекот над профитот“ на денешната јавна расправа за предлог-законот за отпис на камати на долгови.

– Нашиот закон за извршување е препишан од скандинавските држави. Ако во Шведска сметката на граѓанин е илјада евра, евентуално некој многу ретко што не платил, ќе плати 1.700 евра, 75% од основицата. Таму нема извршители, тоа е дел од даночните управи. Таму немаат задоцнети сметки за комуналии. Ако некој доцни со наплата, на врата прво доаѓа социјaлната служба, а не извршител. Државата таму не те остава на огромен арач. Овде, колку е застарување, зошто наплаќаме сметки од пред 20 години? Каде бил доверителот целото ова време? Граѓаните се оставаат на добра волја на нотарите и извршителите, рече Глигорова.

РЕКЛАМА
- Реклами -