30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Гордана Силјановска-Давкова: Преспанскиот договор ќе биде поништен и ќе си го вратиме...

Гордана Силјановска-Давкова: Преспанскиот договор ќе биде поништен и ќе си го вратиме повторно името Македонија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова, која е носител на пратеничката листа на ВМРО-ДПМНЕ во првата ИЕ, во дебата на Телма истакна дека Преспанскиот договор не може да опстои. Како што истакна таа, како што уставот, односно уставното име било променето, така може повторно да се смени.

-Секоја генерациа има право на свој Устав – рече Силјановска, додавајќи дека во Преспанскиот договор не постои македонска нација.

Според неа, со меѓународен договор не може да се промени име и идентитет.

РЕКЛАМА
- Реклами -